نقد و بررسی فصل 6 کتاب زیست وازمایشگاه 1

به نام خدا

نقد وبررسی کتاب فصل 6 زیست وازمایشگاه 1 :

با احترام ، بنا بر در خواست دبیرخانه کشوری وفراخوانی که برای تمامی مناطق شهرستانهای استان تهران ارسال شد نظرات همکاران جمع اوری گردید وچکیده و اهم آن به شرح زیر است:

1-   در ابتدای فصل به جای آنکه مطلبی درمورد  گردش خون سیاهرگی آورده شود بهتر است یک آشنایی کلی با دستگاه گردش مواد ووظیفه آن در جانداران مختلف آورده شود.

2-در رابطه با گردش خون جانوران به طور کلی بصورت ناقص ومبهم بیان شده به صورتی که فهم آن را برای دانش آموزان مشکل کرده است . به طور مثال در رابطه با گردش خون باز وبسته توضیح ناقص وناکافی است ،همچنین در رابطه با دستگاه گردش خون ملخ بسیار ناقص است ،در رابطه با دستگاه گردش خون ماهی نیز هم شکل وهم توضیح ان ناقص است در صورتی که از این گردش خون این  جاندار به نوع های مختلف سوال طرح می شود .

3-در رابطه با مبحث الکتروکاردیوگرافی هم منحنی وهم مطلب گفته بسیار ناقص است که هم فهم انرا برای دانش آموزان مشکل می کند وهم به صورت اجبار باید مطالبی بیشتراز انکه در کتاب آمده گفته شود

4-   در مورد گردش مواد در رگها نیز مطالب بسیار ناقص وگنگ است این را می توان در رابطه با انواع فشار های موجود در مویرگها نیز بیان کرد البته در این بخش  اضافه شدن شکل مقایسه ای بافت های سرخرگ وسیاهرگ به جا بوده که از نکات مثبت تغییرات جدید کتاب محسوب می شود

5-در مبحث گلبولهای سفید با توجه به آنکه دانش آموزان در سال سوم نیز در فصل اول کتاب انواع دفاع وایمنی را یاد می گیرند بهتر است لااقل در مورد گلبول های سفیدی فاگوسیت کننده وآنهایی که از مویرگ به بافت می رون لااقل در فعالیت ها مطلبی گنجانده شود

6-مطلب انواع ایمنی از این کتاب حذف شده با توجه به این که در سال سوم نیز در بخش فعالیت کنجانده شده بهتر به نوعی در این فصل یا کتا ب سوم مطلبی کنجانده شود .

7-در رابطه با تصویر سیستم لنفی بهتر است که شکل کلی سیستم لنفی در بدن آورده شود ومحل گره ها در روی شکل نیز آورده شود .

8-واما در مورد بخش گیاهی این فصل با توجه به این که مبحث گیاهان به طور کلی برای دانش اموزان نا ملموس وغیر جذاب است و با توجه به نحوه قرارگیری مطالب در آن نا خشنودی دانش آموزان را از مباحث گیاهی بیشتر میکند که به نظر من یکی از معایبش گریزان بودن آنها  از انتخاب رشته ها ی گیاهی و   کشاورزی است واز طرفی دانش آموزانی که در رشته های گیاهی قبول می شوند اصلا اطلاعات خوبی از مباحث گیاهی ندارند .

مواردی از قبیل ناقص بودن مطلب حلقه کاسپاری ،عدم توضیح حتی به صورت پاورقی در مورد عدسک ،گنگ بودن مطلب باز وبسته شدن روزنه ها از نمونه اشکالات این فصل است .

9-به نظر دسته ای از همکاران بهتر است ترتیب چیدمان مطالب در این فصل به این گونه باشد که:ابتدا در مورد خون پس از آن مبحث رگها وتبادل در آنها ودر مرحله آخر دستگاه گردش خون آورده شود .

دسته ای هم براین اعتقاد هستند با گستردگی مباحث این قسمت بهتر این فصل به دو فصل مجزا با مطالب کاملتر تقسیم شود.

10-البته بد نیست در کل کتاب اصطلاحاتی که در کتاب آورده می شود لاتین آنها نیز بصورت پاورقی آورده شود

 

 در پایان از تمام همکارانی که با ارسال نظرات خود من را این راستا یاری دادند سپاس گزارم.

                                                                                                 

/ 1 نظر / 24 بازدید
naser alimohamadlo

عرض سلام وادب واحترام فراوان دارم خدمت استادارجمندم .لازم میدانم اززحمات بی دریغ شما به سهم خودم تقدیر وتشکر نمایم.این که فعالیت های شما و همکاران و نتایج آنها در وبلاگ گروه زیست سازمان انعکاس داده میشود برای اولین بار وبا همت جنابعالی اتفاق می افتد .برایتان ارزوی توفیق روزافزون دارم .با سپاس فراوان علی محمد لو سرگروه زیست ملارد